“Çok terliyorum” diyorsan, yalnız değilsin. Terleme nedir ve aşırı terleme neden olur ve nasıl başa çıkabilirsin öğrenmek istiyorsan, işte sana ipuçları.

Terleme

Egzersiz yapmadığın zamanlarda bile çok terliyorsan endişe etme. Herkes terler. Terleme tamamen normaldir, kokuya neden olan bu terden kurtulmanın kolay yolları var. Bu hızlı rehberle kendini tekrar ferah hisset!

Neden Terleriz?

Senin ter bezlerin terlemeyi gerçekleştirir. Stres, hormonlar ve fiziksel aktiviteler bu bezleri harekete geçirir. Bu başına geldiğinde beynin, vücuduna onu serinletmesi mesajını vücudunun doğal soğutma sistemiyle - terleme ile gönderir. Terleme, vücudun ısısını düzenleme yöntemidir.

Çok Terliyorum. Bu Normal midir?

Endişelenme! Birçoğumuz çok terliyoruz. Bu yüzden ter bezlerimiz gereğinden fazla çalışarak ihtiyacımız olandan fazla ter üretir.

Koltuk Altı Kokusunun Nedeni Nedir?

Terleme özünde kokusuzdur ve hızlıca buharlaşır. Ancak buharlaşmanın kolayca olamadığı koltuk altın gibi yerlerde, bu ıslaklık hissine neden olur. Ilık ve rutubetli ortamlarda gelişen bakteriler, terlemeyi işe yaramaz hale getirerek kokuya neden olur.

Deodorantlar Ne İşe Yarar?

Deodorantlar nemi azaltmaz. Islaklığa değil, kokuya neden olan bakterilerin azalmasına yardımcı olur. Terin cildinin yüzeyindeki akışını yavaşlatarak, ıslaklığın ve kokunun kontrolüne yardımcı olurlar.